وبلاگ شخصی مهندس اسماعیل نوبخت

فرهنگی - درسی(کامپیوتر) - رزمی(انشین کای کاراته)

۲ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

#داستانک

اسفند ٨۵ قرار بود که برای برگزاری یک دوره آموزشی ویژه معلمان و مربیانِ افغانستانی بمدت پانزده روز عازم کابل بشویم


از سردی هوا، کمبود امکانات، سوخت و وسائل گرمایشی اطلاعاتی داشتیم برای همین مجبور بودیم که لباسِ گرم با خود ببریم. هر نفر یک چمدان فقط لباس و لوازم التحریر هم به مقدار قابل توجهی برای کلاسها تهیه کرده بودیم.


به شکرانه و سلامت وارد میدان هوایی (فرودگاه) شدیم.

حضور فعال و پر رنگ آمریکایی ها در زمین و هوا کاملاً حس می شد.

از مانور جنگنده ها و پرواز بالگردها گرفته تا خودرو زرهی و سربازان تا بُن دندان مسلح.

میزبان با تابلویی برای آشنایی جهت استقبال به میدان هوایی آمده.

به سمتش می رویم، بعد از آشنایی با خودرو تویوتای سواریش که فرمانش در سمت راست قراردارد به سمت خوابگاه می رویم.


از برنامه ها می پرسیم،

ـ فردا آئین گشایش دوره با حضور مسئولان و فراگیران و بعد از استراحتی کوتاه ،کلاس ها تشکیل می شود.

 قوم افغان، میزبانی بسیار عالی همراه با ادب خاصی انجام گرفت.

مسئولان در کلاس ها شرکت می کردند، از نماینده یونسکو در کابل گرفته تا نماینده یونیسف، انجمن های مردم نهاد کمک به کودکان از فرانسه و کشورهای مختلف، معاون وزیر آموزش و دادگستری تا مقامات محلی.


جایتان واقعاً خالی.

مسئولان علیرغم کمبودها تمام سعی خود را بکار گرفته و برای پذیرایی ، اسکان و مکان آموزشی سنگ تمام گذاشتند.

من و دوستانم سرکار خانم مهتاب شهیدی و مینا یوسف زاده ،برای آموزش از جان و دل مایه گذاشتیم. 

تا چشم بهم زدیم روز اختتامیه رسید .

مراسم با حُزن و گریه و یادگاری ها و دست سازهای دوستان افغان به پایان رسید.

شب استراحتِ کوتاه و صبح آماده شدیم برای حضور در میدان هوایی.


همراه آقای احمدی میزبان به قصد میدان هوایی خوابگاه را ترک نمودیم، در مسیر حرکت عملیات انتحاری رخ داده بود و  مسیر مسدود و ترافیک زیاد.

حتّی برای دور زدن هم فضای کافی نیست، برای تغییر مسیر،

خیلی دور شدیم، حاجی جوش می زد و ما دچار استرس.

عقربه های ساعت به سرعت می دویدند، فقط بیست دقیقه تا پرواز وقت مانده بود. به پارکینگ میدان هوایی می رسیم،

سوغاتی ها، خریدها چمدان هایمان را سنگین کرده بود، هر کدام دو تا چمدان.

سربازان افغان درخواست باز کردن چمدانها برای بازدید را داشتند.

عملا وقتی نمانده بود، درخواست، خواهش، التماس به جایی نرسید.

سرباز آمریکایی با اُبّهَت و مسلح بر کارشان نظارت می کرد.

 و با عینک دودی اوضاع را بدقت، تحت نظر داشت.


خانمها شهیدی و یوسف زاده بشدت حالشان بد شده بود، سرشان را روی شانه ی هم نهاده و رنگ از رویشان پریده بود،

می لرزیدند هم از سرما و هم از استرس.

 افکار در ذهنمان رژه می رفتند.

 ـ دست کمی از همراهانم نداشتم، ولی سعی میکردم خونسرد باشم و حفظ ظاهر بکنم.

ـ اصلاً انگلیسی بلد نیستم ،فقط جرئت کردم و جلو رفتم با اشاره به سرباز آمریکایی نشان دادم که وقت ما تمام و اِیرپِلی درحال پرواز، یک بند با اشاره به ساعت و فرودگاه و بلیط، فارسی و انگلیسی بلغور می کردم.


ناگهان صدایم را بلند کردم و با تَشَر داد زدم :

مِستِر ما تـیـچــر هستیم تـیـچـــر !! 

سرباز که ایستاده و پاهایش را گشوده بود به احترام صاف ایستاد.

 پاهایش را محکم به هم چسباند.

آرام سئوال کرد؛ یـُـو تــیـــچــر ؟!!

خوشحال، آرام و با لبخند گفتم ؛ یـِس ، یـِس


دستور داد سربازان بسته ها و چمدان ها را تا پای پلکان هواپیما برایمان ببرند، و ما به سرعت تشکر و کارت پرواز دریافت و دقیقه نود سرنشین هواپیما شدیم .


راستی برای آن سرباز آمریکایی ،واژه ی " معلم " چه مفهوم و معنایی داشت که برایمان ادای احترام کرد !!؟ 

چـرا به سربازان و درجه داران  دستور داد تا اثاثیه  ما را تا پای پلکان هواپیما حمل کنند.

راستی جایگاه " مــعـلـــم " در اجتماع ما کجاست؟!!

و من بسیار خرسند و خوشحال و با افتخار جــار می زنم که ؛

مــن یــکـــ مـعــلـــمـم .

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
اسماعیل نوبخت

آموزش نگهداری از باطری لپ تاپ


باطری به عنوان پرمصرف ترین وسیله در لپتاپ بسیار آسیب پذیر است. و شما به عنوان صاحب لپ تاپ باید بدانید که چطور با آن مدارا کن.ید تا کمتر آسیب ببیند.

 

باتری لپ تاپ از سلول هایی با نام Li-ion تشکیل شده است که با توجه به ظرفیت باتری و مدل لپ تاپ، تعداد و مشخصات این سلول ها متفاوت است. شاید بسیاری از افراد فکر کنند که تمامی مشکلات یک باتری با تعویض این سلول ها قابل حل خواهد بود، اما باید بدانید که این کار به هیچ وجه آسان نیست.


به عنوان نمونه اگر در انجام این کار از استانداردهای موجود پیروی نکنید، ممکن است در حین استفاده از باتری، آتش بگیرد یا منفجر شود. پس شاید بهتر باشد که به جای این که به فکر تعمیر باتری لپ تاپ خود باشید. بیشتر به این موضوع فکر کنید که چگونه می توانید با استفاده بهتر، جلوی خراب شدن زود هنگام آن را بگیرید.


 

مدام شارژ نکنید

در حال حاضر بیشتر کاربران حتی در محیط های کاری هم ترجیح می دهند که از لپ تاپ شخصی خودشان استفاده کنند. اما شارژ باتری لپ تاپ یا شاید بتوان گفت نحوه درست شارژ کردن آن یک معضل اساسی در میان کاربران شده است. بسیاری از کاربران با شارژ مداوم به باتری ضربه می زنند و برخی دیگر با مصرف تا حد آخر شارژ، به نوع دیگری باعث کاهش طول عمر باتری خواهند شد.


نکته بسیار مهمی که بعد از خرید لپ تاپ باید به آن توجه داشته باشید این است که آن را روشن بگذارید تا شارژ آن به صورت کامل به اتمام برسد، بعد از این که خاموش شد، لپتاپ خود را به مدت 12 ساعت به شارژ بگذارید و در حین این مدت از آن استفاده نکنید. یادتان باشید اگر باتری شما مدام در حال شارژ باشد، از طول عمر آن به سرعت کاسته خواهد شد.


 

صفحه نمایش و باتری

شاید شما هم جزو آن دسته از کاربران باشید که عادت دارید هنگام کار با سیستم، نور صفحه نمایش لپ تاپ را تا بیشترین حد ممکن بالا ببرید و با نور زیاد کار کنید. بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که در حال حاضر بیشتر لپ تاپ ها دارای امکانی برای کم کردن نور صفحه نمایش هستند. البته برخی از آن ها هم می توانند قابلیتی را برای بهبود عملکرد CPU و سیستم خنک کننده لپ تاپ در اختیار شما قرار دهند. ایجاد تعادل در مصرف این انرژی ها، می تواند برای شما بالاترین میزان طول عمر باتری را به ارمغان بیاورد.


این موضوع را بدانید که علاوه بر این مسائل تمام نرم افزارهایی که به صورت خودکار، در زمان روشن شدن رایانه شما اجرا می شوند و در نوار ابزار پایین دسکتاپ قرار می گیرند، به سرعت شارژ باتری شما را مصرف خواهند کرد. با جلوگیری از اجرای آن ها می توانید تا حد زیادی، باعث بهینه شدن مصرف باتری لپ تاپ خود شده و به طول عمر آن اضافه کنید.

 


ارتباط هارد با باتری

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که منظم یا نامنظم بودن هارد، می تواند باعث صدمه خوردن باتری لپ تاپ تان شود. در این مورد باید بگوییم هر چه هارد شما کارش را به صورت سریع تری انجام دهد، تقاضای کم تری برای باتری ارسال خواهد شد.


به این ترتیب اگر یک هارد مرتب داشته باشید، کارایی باتری لپ تاپ تان تا بیشترین حد ممکن افزایش پیدا خواهد کرد. برای این منظور بهتر است هر چند وقت یک بار عملیات دیفراگ را انجام دهید. حتماً در حین انجام این کار لپ تاپ خود را به برق وصل کنید. اگر مصرف برق هارد کمتر شود، باتری شما مدت زمان بیشتری شارژ نگهداری خواهد کرد.تمیز باشید

تمیز نگه داشتن لپ تاپ و باتری، یکی از مسائل مهمی است که می تواند در این زمینه به شما کمک کند. اتصالات باتری را تمیز نگه دارید و هر چند وقت یک بار با کمک یک پارچه و کمی الکل، این اتصالات را تمیز کنید. این کار باعث خواهد شد که عملیات مبادله انرژی در میان باتری و لپ تاپ به نحوه آسان تری صورت پذیرد.


اگر فکر می کنید که با استفاده نکردن از باتری می توانید آن را سالم نگه دارید، باید بدانید سخت در اشتباه هستید. باتری شارژ شده را تا مدت طولانی بدون استفاده نگذارید. بدانید هر باتری باید حداکثر تا دو هفته بعد از شارژ مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
اسماعیل نوبخت